Pages

12 Mayıs 2013 Pazar

KÜRK MANTOLU MADONNA
        İşten çıkarılmış bir adam, zihnindeki tüm düşünceler ile  birlikte bize kitabın kapısını açıyor. Bizi karşılıyor ve evin içine buyur ediyor. O sesli düşünüyor, biz de zevkle dinliyoruz. Lakin salona girdiğimizde evin sahibinin bir başkası olduğunu görüyoruz. Bizi karşılayan,öyküye buyur eden anlatıcı,kendi hikayesinin içine yerleştirdiği Raif Bey'i bize betimledikçe bizde de bir merak oluşuyor. Kitabın ana karakteri olan Raif Bey'i ilgiyle okumaya başlıyoruz.
      Raif Bey...O; silik denebilecek kadar sessiz, fark edilmeyen bir adam. İşinden evine, evinden işine gidip gelen; işler gecikince patronu tarafından, evin ayak işleri yapılması gerektiğinde ailesi tarafından hatırlanan bir yalnız.Yazar,Raif Bey gibi adamları"Acaba bunlar neden yaşıyorlar? Yaşamakta ne buluyorlar? Hangi mantık, hangi hikmet bunların yeryüzünde dolaşıp nefes almalarını emrediyor?" cümleleriyle tanımlıyor. Oysa bu küçük adamın bohçasından büyük hikayesi çıkıyor. Kim derdi ki bu sessiz adamın kalbinde hiç solmamış, derin bir sevda yarası mevcut.
      Bir resim tablosundan çıkıp ruha yapışan bir sihir, onu her gün aşkın ibadetgahına çekiyor.Resmin içinden gelen kadın, onun Madonna'sı, yavaş yavaş gerçek oluyor. Bu gerçeklik süreci öyle hakiki bir sunumla seriliyor ki önümüze, sokaktaki o nahoş karşılaşmada biz de kahroluyoruz Raif Bey'le birlikte.Üzücü kararından sonra biz de kendimizi Raif Bey gibi sokaklara atıyoruz. Yaşanan tutkuyu, beklentileri, iki sevgili arasındaki diyalogları, yazarın gündelik basit mevzular hakkındaki tespitleri dahi tekrar tekrar okunası kitap yazarın kaleminin gücünü gösterir nitelikte. Hani o harfler o sözcükler, Sabahattin Ali'nin kaleminden çıktığını bilir gibi dizilmiş yan yana...Bize de zevkle okumak kalıyor zira her kitap bu zevki tattıramayabiliyor. Bize bu keyfi yaşatan Yapı Kredi Yayınları'na teşekkürlerimi sunarak sohbetimi bitiriyorum...Bir sonraki kitap sohbetimde görüşmek üzere. Sevgiler....
                                                                                              ÖZLEM KARAPINAR


2 YORUM:

Sinem Kurt dedi ki...

kitap yorumlarınızı çok beğendim

özlem karapınar dedi ki...

teşekkürler :)